wtorek, 19 kwietnia 2011

Wojsko

Wojsko polskie

Wraz z decyzją o rozpoczęciu procesu profesjonalizacji Wojska Polskiego coraz częściej się słyszy o pracy w wojsku w pozytywnym znaczeniu. Wojsko przeprowadza pierwsze kampanie promocyjne i stara się upowszechnić wiedzę na tematy związane z armią.
Jak wygląda struktura Wojska Polskiego, czy warto wiązać się z wojskiem, czy możliwa jest kariera w wojsku. Te oraz wiele innych tematów poruszonych zostało w serwisie poświęconemu pracy w wojsku - Nasze-Wojsko.pl. Poniżej przedstawiamy esencję struktury oraz kilka ciekawostek na temat wojska.



Rodzaje Sił Zbrojnych tworzą jednostki wojskowe oraz związki organizacyjne różnych form wojsk i służb. W ich skład wchodzą Wojska Lądowe, Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna. Jednostki wojskowe rozmieszczone są w garnizonach, wraz z ich związkami organizacyjnymi. Generalnie istnieje podział na jednostki bojowe, jednostki tyłowe i instytucje wojskowe, a także ze względu na system zaciągu i uzupełnień jednostki terytorialne. Wszelkie jednostki posługują się pieczęcią urzędową, która zawiera godło Państwa oraz numer jednostki.



Dawniej w użyciu funkcjonował termin "wielka jednostka" w odniesieniu do niektórych ich rodzajów obecnie używa się pojęcia "związek taktyczny". To określenie wyraża jednostkę organizacyjną wojska, która przeznaczona jest do prowadzenia wspólnych działań bojowych. Z reguły występują one we wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Między nimi istnieje podział, który wyznacza: brygady (niższe związki taktyczne, w skład których wchodzą bataliony lub pułki); dywizje (będące podstawowymi związkami taktycznymi, składającymi się z pułków lub brygad); oraz korpusy (brygady lub dywizje - wyższe związki taktyczne). Wśród nich wyróżnić można kilka jednostek rodzajów wojsk: brygady zawierają pododdziały, dywizje oddziały, natomiast korpusy obejmują pułki i brygady, a także jednostki zabezpieczenia bojowego, zaopatrzenia i obsługi.
--
Stopka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz